Mleko owsiane –zdrowa alternatywa dla mleka krowiego

Mleko owsiane jest to rodzaj mleka roślinnego, które posiada wiele wyjątkowych właściwości oraz wartości odżywczych. Zawiera cenny dla zdrowia beta-glukan, czyli błonnika pokarmowego, który może zapobiegać otyłości. Jest to dobra alternatywa dla wegan oraz tych osób, które mają uczulenie na laktozę i białka mleka. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po mleko owsiane? Co należy o nim wiedzieć? Tego dowiesz się z naszego poniższego artykułu.

Mleko owsiane – co to jest?

Mlekiem owsianym nazywamy wegański napój, który powstaje na bazie ziaren owsa. Wedle ujęcia prawnego nie jest to mleko, lecz napój roślinny, gdyż mlekiem nazywa się jedynie wydzielinę gruczołów mlecznych ssaków. Dlatego też na opakowaniach tego produktu widniejsze nazwa ”napój owsiany”. W potocznym rozumowaniu jest to jednak dalej mleko owsiane.

Napój ten ma biały kolor, neutralny smak oraz konsystencje, która najbardziej spośród mlek roślinnych przypomina mleko krowie. Jest jednak bardziej przezroczyste i nieco rzadsze. Nie charakteryzuje się typowym aromatem. Z tych właśnie powodów sięga po nie wiele osób, szczególnie te, które z pewnych względów nie piją mleka krowiego.

Właściwości mleka owsianego

Napój owsiany dostarcza niewielka ilość kalorii, gdyż jest ich wyłącznie 54 w 100 ml napoju. Zawiera mało białka i tłuszczu w porównaniu z mlekiem krowim oraz prawie dwa razy więcej węglowodanów. Dużą zaletą tego rodzaju mleka jest obecność błonnika rozpuszczalnego, czyli beta-glukanów. Mają one właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Mleko owsiane bogate jest w wapń i witaminę D, przez co stanowić może element diety wzmacniającej kości i zapobiegającej osteoporozie. Witamina A i D działają pozytywnie na układ odpornościowy. Zmniejszają podatność na przeziębienia oraz choroby autoimmunologiczne, takie jak: choroba Hashimoto czy Leśniewskiego- Crohna. Mleko owsiane może być także składnikiem diety mającej na celu zapobieganie anemii. Wszystko za sprawą obecności żelaza i witaminy B12, czyli elementów ważnych w procesie krwiotwórczym.